• 0545 463 3435
 • info@ozerpolimer.com
 • P.tesi-Cuma 08:00-18:00
 • ArabicChinese (Simplified)EnglishGermanItalianRussianSpanishTurkish
 • TPU (THERMOPLASTIC POLYURETHANE)

  TPU (THERMOPLASTIC POLYURETHANE)

  TPU (Termoplastik poliüretan), elastikiyet, şeffaflık ve gres, yağ ve aşınmaya karşı direnç gibi birçok önemli özelliğe sahip bir poliüretan plastik sınıfına dahildirler. Son derece esnek bir yapıya sahiptirler. TPU’lar termoplastik elastomerlerden oluşur. TPU’lar uygulamaya bağlı olarak farklı türleri bulunmaktadır.

  • Adipik asit esterlerinden elde edilen polyester bazlı TPUlar,
  • Tetrahidrofuran eterlerden elde edilen polieter bazlı TPUlar,
  • Termoplastik poliüretan elastomerden türetilen polikaprolakton bazlı TPU’lar.
  • Polieter esaslı TPU’lar ıslak ortamlarda yaygın olarak kullanılır ve polyester esaslı TPU’lar yağ ve hidrokarbona karşı genel olarak kullanılır. Daha küçük bir polikaprolakton bazlı TPU sınıfı düşük sıcaklıkta en yüksek performansı gösterebilir ve hidrolize karşı daha dayanıklıdır.

  TPU Esnek Filament’in Avantajları

  TPU, aşınmaya karşı direnç, düşük sıcaklıkta performans gösterme kabiliyeti, elastikiyet ve kauçuk benzeri elastikiyet ile mekanik özellikler gibi farklı avantajlara sahiptir. Esnek TPU’nun sert plastik ve yumuşak silikon arasında bir ürün yapısı bulunmaktadır.

  AŞINMAYA KARŞI YÜKSEK DİRENÇ

  3D baskı teknolojisinde, genellikle Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS) ve Polilaktik asit (PLA) yazıcı filamenti için standart plastikler olarak kabul edilir, ancak yetersiz esneklik nedeniyle bükülme prototiplerinde kullanılamazlar. Ancak, TPU baskı filamenti doğada esnektir. Tasarım, güç ve dayanıklılık üzerinde herhangi bir etkisi olmadan kolay bükülebilir ve kolay temizlenebilmektedir.

  TPU Esnek Filament’in yaygın kullanımları

  TPU, tekerlekler, otomotiv gösterge panelleri, spor malzemeleri, elektrikli aletler, tıbbi cihazlar, ayakkabı, tahrik kayışları, şişme sallar ve bir dizi ekstrüzyon film ve levha uygulamalarında yaygınca kullanılmaktadır.

  TPU, tabletler ve telefonlar gibi mobil cihazların dış kasalarında kullanılabilmektedir. TPU, tokluk ve dayanıklılığa sahip olağanüstü bir elastomerdir ve plastik ile kauçuk arasındaki boşluğu dolduran etkili bir termoplastiktir. Şirketimiz ve ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizleri +90 224 215 34 35 nolu telefonu arayabilir ya da info@ozerpolimer.com adresine e-posta gönderebilirsiniz..